bg

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_stats/helper.php on line 106
Odsłon : 1872368

"Góry, ludzie, kontynenty w obiektywie ekstremalnej kamery"

Książki -Tematycznie
poniedziałek, 23 listopada 2015 21:56

surdel -okl

Od 7.12.2015 roku dostępna jest na rynku księgarskim książka Jerzego Surdela pod tytułem GÓRY, LUDZIE, KONTYNENTY w obiektywie ekstremalnej kamery cz. 1

  

Oto dane katalogowe, opis książki, tekst od wydawcy, przykładowe rozkładówki oraz spis treści.       

str. 272, kolor

format: B5

oprawa miękka, ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-61968-29-0

cena det. 29,90 zł od 1.03.2017 r. (pierwotna cena 44.90 zł)

Opis książki: 

Początki polskiej telewizji, pionierskie ekspedycje w egzotyczne strony świata, himalajskie wyprawy oraz filmowe fascynacje kinem górskim ? to wszystko można znaleźć w książce Jerzego Surdela. Autor już od lat siedemdziesiątych zaliczany jest do światowej czołówki reżyserów parających się kinem ekstremalnym.

Polecamy obszerne recenzje książki: recenzja 1 (granice.pl),   recenzja 2 (lubimyczytac.pl) recenzja 3 (swiatwslowachiobrazach.pl) 

Lektura napisanej z niezwykłą szczerością książki pozwala lepiej zrozumieć, jak rodził się i dojrzewał talent autora w siermiężnej rzeczywistości PRL-u. Dowiemy się, jak to się stało, że realizator licznych spektakli Teatru Telewizji został wybrany do ekipy BBC filmującej głośną wyprawę na Everest w 1971 roku. Poznamy też jego opinię na temat śmierci Staszka Latałły na Lhotse, która rzuca nowe światło na ocenę ówczesnych wydarzeń.

Krótko mówiąc ? burzliwe i pasjonujące życie jednej z ważniejszych postaci środowiska górskiego ukazane w rozmowie z dziennikarzem ?Gór? Andrzejem Mirkiem. Jest to pierwsza część wspomnień, kończąca się na 1974 roku.

Wprowadzenie od wydawcy: 

Jerzy Surdel jest postacią wyjątkową w polskim i międzynarodowym światku górskim. Tak się złożyło, że wielokrotnie uczestniczył w pionierskich przedsięwzięciach, a niekiedy był w samym oku cyklonu rozgrywających się dramatycznych zdarzeń. Brał udział między innymi w jednym z pierwszych polskich wyjazdów powojennych w Alpy w 1956 roku, uczestniczył w zakończonej spektakularnym sukcesem pierwszej polskiej wyprawie do Etiopii, gdzie stanął na szczycie niezdobytej od wielu wieków amby Wahni, był pierwszym Polakiem, który pojawił się u stóp Everestu i dotarł na jego stokach do wysokości ok. 8000 m, brał udział w wyprawie Andrzeja Zawady na Lhotse w 1974 roku, w trakcie której zginął cieszący się wówczas sporą popularnością Stanisław Latałło. 

Ale ścieżka górskich dokonań i doświadczeń to tylko cześć zawartych tu wspomnień. Równie ważne były dla naszego bohatera filmy, kręcone w trakcie tych górskich eskapad, których najczęściej był reżyserem. Bo świat filmu i telewizji to zawodowe życie naszego bohatera, któremu poświęcił całe dorosłe życie. Dzięki bogatym doświadczeniom i pionierskiemu podejściu do tematu postawały cieszące się ogromnym uznaniem na całym świecie filmy górskie, takie jak Odwrót (Grand Prix na festiwalu w Banff) czy cykl filmów reporterskich z wyprawy na Lhotse w 1974 roku.      

Będziemy mieli szansę poznać bliżej kulisy zarówno górskich wypraw, jak i zajrzeć w warsztat filmowy naszego bohatera. Autor nie ogranicza się do suchej relacji z opisywanych historycznych już dziś wydarzeń, ale też często wzbogaca narrację o barwne wątki, które nie przeniknęły do powszechnego obiegu informacyjnego. Pozwala to pełniej zrozumieć opisywane fakty, lub mieć szersze na ten temat zdanie. Autor nie stroni też od wątków osobistych, dzięki czemu możemy poznać jego ciepłe relacje z kobietami jego życia.  

Warto też podkreślić bogatą szatę graficzną tej książki, opartą w nacznej mierze na archiwalnych zdjęciach samego autora. Pozwala to w pełni zanurzyć się w mieniony już świat niełatwych, acz pasjonujących zdarzeń i czasów.   

Wybrane rozkładówki:

surdel pdf- alpy szwajcaria

surdel pdf - algeria

surdel pdf - odwrot

surdel jpg etiopia

surdel jpg everest

surdel jpg lhotse

surdel jpg yeti

spis tresci 

GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie

Hot StartPierwsza część serii, mającej ambicje pokazać ponad czterdziestoletnią karierę górską jednej z naszych najlepszych alpinistek. Barwne opowieści autorki pozwalają znakomicie wczuć się w klimat i atmosferę legendarnych lat 70.

GórFanka. Na szczytach Himalajów

Hot StartAutorka koncentruje się na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Mocna dawka wrażeń dla wszystkich miłośników gór i narratorskiego talentu Anny Czerwińskiej.

GórFanka W Karakorum 1979-1986

Hot StartKsiążka opisuje najbardziej ambitny okres działalności naszej bohaterki (z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum). Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty.

 
 
 
Start