bg

Jacek Kamler

Autorzy
poniedziałek, 07 lipca 2014 18:01

fot j kamlerUr. w 1933 r., zm. 4.01.2017 r. Warszawiak. Absolwent Liceum im. Tadeusza Reytana i Wydziału Łączności Politechniki Warszawskiej. Pracował na ulicy Ratuszowej na Pradze kolejno w wielu instytutach badawczych. Specjalizował się w odbiornikach telewizyjnych, a dokładniej w świetle i barwie w telewizji. Pod koniec lat osiemdziesiątych pracował przez trzy lata w Oranie w Algierii w Instytucie Telekomunikacji. Wypromował wtedy pięćdziesięciu dyplomantów z różnych krajów afrykańskich. Po powrocie do kraju współpracował z czasopismem fachowym ?Life Video?, a w latach 1995-2000 był jego redaktorem naczelnym. 

Pasją jego są góry. Za młodu wspinał się w Tatrach zimą i latem, później wyruszał w dalekie podróże po Azji, Afryce i Ameryce. Ale i wtedy nie mijał obojętnie Alp, Riły, Rodopów, Olimpu czy Ahaggaru na Saharze, a w latach osiemdziesiątych jeździł na trekingi do Nepalu ? w dolinę Kali Gandaki, do Langtangu i Khumbu.

Sporo pisał i dużo czytał, przeważnie literaturę górską. Jest też jednym z autorów dwóch amatorskich filmów górskich ? Długosz i Mówią o górach. Ten ostatni został nagrodzony na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju.

W Instytucie na Ratuszowej napisał szereg książek technicznych, z których Fotometria została przetłumaczona i wydana w Anglii. Współautor pierwszego w Polsce przewodnika trekingowego po Nepalu. Efektem pobytu w Algierii była zaś wspólnymi siłami rodzinnymi napisana książka Afrykańska chałtura.

 Żywot wspinacza strachliwego to spojrzenie z dystansem i humorem na własne doświadczenia życiowe oraz przywołanie pamięci wielu znanych osób, które przewinęły się przez jego świat. 

 

GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie

Hot StartPierwsza część serii, mającej ambicje pokazać ponad czterdziestoletnią karierę górską jednej z naszych najlepszych alpinistek. Barwne opowieści autorki pozwalają znakomicie wczuć się w klimat i atmosferę legendarnych lat 70.

GórFanka. Na szczytach Himalajów

Hot StartAutorka koncentruje się na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Mocna dawka wrażeń dla wszystkich miłośników gór i narratorskiego talentu Anny Czerwińskiej.

GórFanka W Karakorum 1979-1986

Hot StartKsiążka opisuje najbardziej ambitny okres działalności naszej bohaterki (z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum). Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty.

 
 
 
Start