bg

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_stats/helper.php on line 106
Odsłon : 1851045

Żywot - recenzja

piątek, 20 czerwca 2014 14:02

Każdy człowiek może napisać w życiu jedną dobrą książkę. O sobie. Byle pisał prawdę. Taką książkę napisał Jacek Kamler.

Pozornie jest to książka podróżnicza. Ale nie po krajach i górach po których Autor wędrował, ale po życiu. Opowiada on swoje życie zupełnie jak podróżnik przybywający do obcego kraju. Na początku pierwsze urywane i niepewne wrażenia, w których przypadkowe obserwacje mieszają się ze sprawami ważnymi. Potem zachłyśnięcie się nowymi widokami, ludźmi, wrażeniami. Zachłanność nowych miejsc, przeżyć, faktów. Pośpiech, żeby jak najwięcej zobaczyć, zwiedzić, poznać. Trochę bezładnie, bo jeszcze nie wiadomo, co to za kraj, jak w nim żyć, jak to wszystko, co się w nim ogląda, rozumieć.

 I wreszcie, pod koniec książki, podróżnik wygodnie rozsiada się w fotelu, nie musi już biec, nie musi zgadywać, co każdy widok i zdarzenie znaczą ? już rozumie. Rozumie już, na czym polega kraj czy też życie, do którego zawędrował. Nie zbiera już na oślep wrażeń, spokojnie jednym okiem zerka przez okno na oswojone już krajobrazy, bo wie, co jest ważne, a co można w swojej podróżniczej opowieści pominąć. Wie, jak opowiedzieć swoje życie i co ono ? ten obcy kraj, w którym się zupełnie nieoczekiwanie znalazł ? znaczy dla niego, bliskich, czy przyjaciół. Znalazł klucz do opowieści o swoim życiu ? zupełnie jak podróżnik, pierwszy raz w Algierii, Himalajach, w Tatrach czy Warszawie ? musi, jeśli chce napisać dobrą książkę, znaleźć klucz, który pozwoli poznać znaczenie zebranych faktów i ułożyć z nich narrację, dzięki której czytelnik przez chwilę przeniesie się właśnie tam i pozna smak innego życia. 

Anna Kidawa, badaczka Antarktydy.

Kolejną recenzję można przeczytać pod adresem: 

https://www.facebook.com/montesetcolles/?fref=ts


 

GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie

Hot StartPierwsza część serii, mającej ambicje pokazać ponad czterdziestoletnią karierę górską jednej z naszych najlepszych alpinistek. Barwne opowieści autorki pozwalają znakomicie wczuć się w klimat i atmosferę legendarnych lat 70.

GórFanka. Na szczytach Himalajów

Hot StartAutorka koncentruje się na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Mocna dawka wrażeń dla wszystkich miłośników gór i narratorskiego talentu Anny Czerwińskiej.

GórFanka W Karakorum 1979-1986

Hot StartKsiążka opisuje najbardziej ambitny okres działalności naszej bohaterki (z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum). Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty.

 
 
 
Start