bg

Maria Antonia Sironi Diemberger i Kurt Diemberger

Autorzy
środa, 06 kwietnia 2011 12:27

Maria Antonia Sironi Diemberger jest geologiem, pisarzem i tłumaczem. Przemierzała świat jako alpinistka, a wraz z córką, Hildegardą Diemberger, antropologiem i badaczem na uniwersytecie Wiedeńskim, przez piętnaście lat brała udział w programie badawczym na terenie Tybetu i Nepalu, w ramach włoskiego projektu EV-K2-CNR, realizowanego wraz z Uniwersytetem Wiedeńskim.

Pełni rolę konsultanta przy opracowywaniu filmów telewizyjnych. Jest założycielką i prezesem Volutary Eco Himal Association, organizacji współpracującej z lojalnymi społecznościami w ramach realizacji programów humanitarnych i kulturalnych. 

Kurt Diemberger (autor wstępu), alpinista, twórca filmowy, fotograf i pisarz, należy do największych postaci w historii alpinizmu. Jest jedynym, wciąż żywym człowiekiem, który zdobył dwa ośmiotysięczniki: Broad Peak w 1957 roku i Dhaulagiri w 1960 roku. W sumie wszedł na sześć ośmiotysięczników. W 1986 roku podczas zejścia ze szczytu z K2 w szalejącej burzy zginęła jego partnerka, Julie Tullis, oraz czworo innych wspinaczy. Zarówno film jak i książka oparta na tej tragedii otrzymały wiele prestiżowych nagród. Książki Kurta Diembergera należą do wybitnych osiągnięć w dziedzinie literatury górskiej.

 

GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie

Hot StartPierwsza część serii, mającej ambicje pokazać ponad czterdziestoletnią karierę górską jednej z naszych najlepszych alpinistek. Barwne opowieści autorki pozwalają znakomicie wczuć się w klimat i atmosferę legendarnych lat 70.

GórFanka. Na szczytach Himalajów

Hot StartAutorka koncentruje się na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Mocna dawka wrażeń dla wszystkich miłośników gór i narratorskiego talentu Anny Czerwińskiej.

GórFanka W Karakorum 1979-1986

Hot StartKsiążka opisuje najbardziej ambitny okres działalności naszej bohaterki (z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum). Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty.

 
 
 
Start