bg

Górfanka. Na szczytach Himalajów

Bikeowa podróż. Z Sydney do Szczecina cz.1
wtorek, 05 kwietnia 2011 10:50

Kolejna pozycja o górach. Ta moim zdaniem jest ciekawszym językiem napisana niż "Dosięgnąć Everestu". A fabuła to oczywiście bardzo podobna. Teraz możemy poczytać o wejściach na Everest (2000), Lhotse (2001) i Makalu (2006). Z Everestem wiąże się wspomnienie ciężkiego odwrotu do bazy po ataku szczytowym. W erze komercyjnych wypraw w Himalaje, po lekturze książki Martyny Wojciechowskiej "Przesunąć horyzont". Przy okazji opisu wejścia na Lhotse (i w ogóle po lekturze całej książki Anny Czerwińskiej) niezwykle przyjaźnie wspominam postać Dariusza Załuskiego, wysokogórskiego filmowca pozostającego w cieniu innych himalaistów.

Czerwińska opisuje m.in. jego zachowanie, gdy schodząc ze szczytu Lhotse, uratował życie młodemu brytyjskiemu wspinaczowi. Wiele ciepłych słów poświęconych jest Darkowi, w przeciwieństwie do kilku innych ludzi gór (w stosunku do tych, którzy jej zdaniem na to zasługują, Czerwińska nie stosuje taryfy ulgowej). Jednak najbardziej sugestywne z całej książki jest wspomnienie samotnego biwaku pod szczytem Makalu. Łatwo sobie wyobrazić samotną postać na ośnieżonym zboczu również dzięki ciekawemu zabiegowi edytorskiemu. Wszystkie strony książki, na których opisywane są wydarzenia nocne, są ciemnogranatowe. Czerwińska biwak przetrwała, następnego dnia weszła ma szczyt i szczęśliwie powróciła do obozu. Polecam!

Anna Nowak

http://merlin.pl/Gorfanka-na-szczytach-Himalajow_Anna-Czerwinska/browse/product/1,756719.html

 

GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie

Hot StartPierwsza część serii, mającej ambicje pokazać ponad czterdziestoletnią karierę górską jednej z naszych najlepszych alpinistek. Barwne opowieści autorki pozwalają znakomicie wczuć się w klimat i atmosferę legendarnych lat 70.

GórFanka. Na szczytach Himalajów

Hot StartAutorka koncentruje się na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Mocna dawka wrażeń dla wszystkich miłośników gór i narratorskiego talentu Anny Czerwińskiej.

GórFanka W Karakorum 1979-1986

Hot StartKsiążka opisuje najbardziej ambitny okres działalności naszej bohaterki (z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum). Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty.

 
 
 
Start